Kartka świąteczna
poniedziałek, 6 grudnia 2021
poniedziałek, 29 listopada 2021
poniedziałek, 25 października 2021
Czym się różni grafika wektorowa od rastrowej?
1. Grafika wektorowa
a) Grafika wektorowa- to krzywe, linie i punkty, które mają swoje miejsce w układzie współpodrzędnych. Jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych.
b) Formaty plików wektorowych:
PDF, SVG, EPS, AI lub CDR.
c) Programy do obróbki grafiki wektorowej i ich formaty:
CorelDRAW 2020 -format SVG i PDF
DrawPlus 4.0 -format PDF i CDA
Inkscape 0.48 -format SVG
Sodipodi 0.34 -format SVG( potrafi także eksportować grafikę do bitmapowego formatu PNG.)
d) Cechy grafiki wektorowej:
-pełna skalowalność,
-pełna edytowalność,
-ograniczone detale i efekty.
e)Gdzie najczęściej stosowana jest grafika wektorowa?
Grafiki wektorowe są często wykorzystywane do tworzenia projektów biznesowych, takich jak logo i banery. Wiele narzędzi, w tym Adobe Ilustrator i inne popularne aplikacje graficzne, mogą w razie potrzeby konwertować pliki między formatami wektorowymi i rastrowymi.
f)Zalety i wady grafiki wektorowej
2.Grafika rastrowa
a) Grafika rastrowa -jest rodzajem komputerowej grafiki dwuwymiarowej. Podstawę stanowi tutaj matryca (siatka) drobnych punktów (pikseli), zwana bitmapą lub rastrem. Każdy piksel jest odpowiednio zdefiniowany w formie cyfrowej, ma swój własny, niezależny od innych kolor. Cały obraz składa się z tysięcy pikseli.
b) Tryby kolorów w grafice rastrowej
Tryb RGB (miliony kolorów)
Tryb CMYK (drukowanie czterema kolorami)
- Tryb indeksowany (256 kolorów)
- c) Formaty plików rastrowych
- BMP, JPG, PNG, TIFF
- d) Programy do obróbki grafiki rastrowej
- -Adobe Photoshop.
- -Paint Shop Pro.
- -GIMP.
- -MyPaint.
- -Pixel
- e) Cechy grafiki rastrowej
- -ograniczone skalowanie,
- -ograniczone możliwości edycji,
- -szczegółowość obrazu.
- f)Zalety i wady grafiki rastrowej
- Porównanie grafiki wektorowej i rastrowej:
poniedziałek, 18 października 2021
środa, 9 czerwca 2021
środa, 14 kwietnia 2021
czwartek, 4 marca 2021
Najwybitniejsi polscy informatycy.
Jan Łukasiewicz
Jan Łukasiewicz był autorem nowatorskich prac z dziedziny logiki trójwartościowej, twórcą notacji polskiej, tj. sposobu zapisu wyrażeń arytmetycznych szeroko stosowanego w informatyce do dnia dzisiejszego. Znacząco przyczynił się do upowszechnienia logiki na terenie Niemiec. Jan Łukasiewicz urodził się 21 grudnia 1878 r. we Lwowie, zmarł 13 lutego 1956 r. w Dublinie.Marian Rejewski
Urodził 16 sierpnia 1905 r. w Brombergu .W 1929 r. ukończył studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Polski matematyk, wybitny kryptolog, który w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, twórca tzw. „bomby Rejewskiego” oraz prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów.
Równocześnie Ulam zainteresował się matematyką i w 1934 roku uzyskał doktorat z tej dziedziny. Wraz z kilkoma znanymi uczonymi (m. inn. Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur) współtworzył Lwowską Szkołę Matematyczną.W 1935 roku został zaproszony przez Johna von Neumanna do Stanów Zjednoczonych, gdzie został zatrudniony na Uniwersytecie Princeton. Następnie zaś rozpoczął pracę na Uniwersytecie Harvarda.
W 1941 roku Ulam został profesorem na Uniwersytecie w Wisconsin, uzyskał również amerykańskie obywatelstwo i ożenił się z Francoise Aron. Uczony należał do zespołu pracującego nad projektem Manhattan zmierzającym do wyprodukowania bomby atomowej.
Polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej. Pozostawił olbrzymi dorobek naukowy, obejmujący, poza wieloma książkami, 724 prace i komunikaty, 113 artykułów i 13 skryptów. Znane osiągnięcia: Trójkąt Sierpińskiego, Dywan Sierpińskiego, Sierpiński curve, Liczby Sierpińskiego.
wtorek, 16 lutego 2021
Ciąg Fibonacciego
Ciąg Fibonacciego - to ciąg liczb naturalnych zwanych liczbami Fibonacciego określony rekurencyjnie w sposób następujący:
Pierwszy wyraz jest równy 0,drugi jest równy 1, każdy następny jest sumą dwóch poprzednich:
F0 = 0F1= 1
Fn = Fn-1+Fn-2, dla n ≥ 2
Początkowe wartości tego ciągu to:
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, ...
b) W wyniku podzielenia każdej z liczb ciągu przez jej poprzednik otrzymuje się iloraz oscylujący wokół 1.618. w miarę zwiększania się liczb zmniejszają się odchylenia od tej wartości. Odwrotnością 1.618 jest 0.618. W związku z tym współczynnik każdej liczby ciągu podzielony przez liczbę następną oscyluje wokół 0.618.
c) Trzecia cecha ciągu polega na tym, że pomiędzy każdymi dwiema liczbami rozdzielonymi jedną liczbą występuje proporcja 2.618 oraz jej odwrotność, czyli 0.382.
d) Tę samą procedurę można powtórzyć dla liczb bardziej oddalonych od siebie. Na przykład dla liczb oddzielonych o trzy pozycje współczynniki wynoszą 4.236 i 0.236; liczby oddalone o cztery pozycje łączą proporcje wyrażone współczynnikiem 6,853 i 0.146.- zniesienia.